U Galeriji Gradskoga kulturnog središta danas je održana konferencija ‘EIT FOOD Awareness day’ na kojoj je predstavnicima obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava istaknuta važnost ekološke održivosti i zaštite intelektualnog vlasništva te mogućnosti koje pružaju EU projekti.
Konferencija je održana u sklopu projekta ‘dRural – tržište usluga za europska digitalna područja’ kojemu je cilj razviti i implementirati tržište digitalnih usluga za europske ruralne regije u području socijalnih i zdravstvenih usluga. Projekt okuplja 31 partnera iz devet europskih zemalja, a partnere iz Hrvatske predstavljaju Grad Metković, Dom zdravlja Metković, Dubrovačko-neretvanska županija i Tera Tehnopolis d.o.o.
Grad Metković kroz provedbu projekta će razviti koncept virtualne tržnice putem koje će se proizvodi neretvanskih OPG-ova plasirati na udaljena tržišta.
„Digitalna tržnica nastala je kao jedan očekivan odgovor za vrijeme pandemije koronavirusa. U vrijeme potpunog zatvaranja 10 tisuća OPG-ova ostalo je bez mogućnosti plasiranja svojih proizvoda. Tada je došlo do formiranja online platformi, odnosno grupa na društvenim mrežama, a digitalne tržnice su nastale kao odgovor jedinica lokalnih samouprava i agencija. Digitalna tržnica koju mi namjeravamo razviti kroz projekt ‘dRural’ neće objediniti samo područje Grada Metkovića i doline Neretve, već će se naši rezultati replicirati na DNŽ, ostatak Hrvatske te Europske Unije, s obzirom da projekt okuplja devet europskih zemalja“, istaknula je voditeljica projekta, viša stručna suradnica u Gradu Metkoviću, Lara Šiljeg.
Virtualna tržnica – Novi, jeftiniji i dalekosežniji model poslovanja
Sve značajke koje su potrebne za razvoj konkurentnog i održivog poslovanja u proizvodnji hrane, ali i sve prednosti koje će virtualna tržnica ponuditi lokalnim poljoprivrednim proizvođačima na konferenciji je istaknuo prof. Ivan Štefanić, iz osječke tvrtke TERA Tehnopolis d.o.o. koja je već četiri godine nacionalni EIT Food HUB za područje Hrvatske. Upravo će tvrtka TERA Tehnopolis, kao jedan od četiri partnera, biti zadužen za održivost sustava te dostupnost sustava i po završetku projekta.
„’dRural’ omogućava svojim korisnicima radikalno drugačiji poslovni model. Sasvim je legitimno da korisnici tog budućeg modela iskažu skepsu te da ih zanima koje su moguće pozitivne i negativne stvari koje bi model možda donio. No, i na današnjoj konferenciji je postalo jasno koliko ovaj model ima prednosti te vrlo snažan implementacijsko-interdisciplinarni tim. Dakle, riječ je jeftinijem, učinkovitijem i dalekosežnijem putovanju kvalitetnih proizvoda koji su već sada tu. Jedino što trebamo za uspješan početak je spremne nositelje, s vrhunskim proizvodima koje ćemo mi pomoći plasirati na udaljena tržišta“, naglasio je Štefanić koji je na konferenciji bio i moderator panel rasprave ‘Kako razviti održivi lanac opskrbe hranom uz pomoć inicijativa EIT Food i dRural’, a u kojoj su sudjelovali predstavnici OPG-ova, tvrtke TERA Tehnopolis d.o.o te, kao primjer dobre prakse u korištenju digitalnih platformi za plasman proizvoda, Dorotea Nikolić iz inicijative ‘Putujuće lubenice i mandarine iz zlatne doline’.
Virtualna čekaonica
Osim što će Grad Metković razviti virtualnu tržnicu, drugi pilot projekt na području Hrvatske bit će virtualna čekaonica koju će razviti Dom zdravlja Metković.
„Želja i cilj je da se putem ovoga projekta implementira oblik digitalne čekaonice na način koji će olakšati i liječnicima i pacijentima. Dakle, virtualna čekaonica bit će namijenjena svim pacijentima koji nisu akutni, pacijentima koji žele zakazati prvi ili ponovljeni termin, koji žele njihovu redovnu terapiju te koji žele poslati upit svojim liječnicima, a da pritom ne moraju osobno doći u Dom zdravlja. Dakle, cilj je da ih sustav s nekoliko osnovnih koraka prepozna i vjerujem da ćemo ga kroz implementaciju projekta postići. Ispočetka može biti skepse, ali s vremenom će ljudi shvatiti da to radimo njima na korist“, kazao je ravnatelj Doma zdravlja Metković Mihovil Štimac.
Na konferenciji je sudjelovao i predstavnik Dubrovačko-neretvanske županije Ivica Puljić koji je u uvodnoj riječi istaknuo kako će se dva pilot projekta u Metkoviću preslikati i na ostale dijelove županije.
„dRural je prilika za DNŽ da preslika na druge dijelove ono što će se događati u dolini Neretve gdje su pilot projekti stvaranje virtualne čekaonice te virtualne tržnice. Dakle, ostali domovi zdravlja mogu u svoje poslovanje preslikati primjer Doma zdravlja Metković, a druga poljoprivredna područja mogu iskoristiti iskustva Metkovića kao prvijenca koji stvara virtualnu tržnicu. Obje aktivnosti otvaraju mnoge mogućnosti te novi prostor za ljude koji žive u ruralnim sredinama“, naglasio je Puljić.
Osim konferencije, danas je u sklopu projekta održan i partnerski sastanak kojem je nazočilo deset dionika iz različitih institucija, a među ostalima i gradonačelnik Metkovića Dalibor Milan.
Provedba projekta ‘dRural’ trajat će do lipnja 2024. godine, a financiran je iz programa Obzor 2020 Europske unije koji obuhvaća područje istraživanja i inovacija u razdoblju 2014. – 2020.