Galerija Gradskoga kulturnog središta Metković danas je bila ispunjena do posljednjega mjesta. Brojnu publiku privuklo je gostovanje poznate hrvatske jezikoslovke Nives Opačić. Razgovor s povodom moderirala je profesorica Marija Tomić Veraja, a održan je u organizaciji Ogranka Matice Hrvatske u Metkoviću.
Nives Opačić hrvatska je jezikoslovka, znanstvenica, filologinja i književnica koja je 1944. rođena u Vukovaru. Od 1974. do 2004. predavala je Kulturu govorenja, čitanja i pisanja studentima kroatistike na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Kao popularizatorica hrvatskoga standardnog jezika, već trideset godina drži predavanja o hrvatskom jeziku članovima stručnih aktiva profesora i učitelja hrvatskoga jezika, gostuje u narodnim i gradskim knjižnicama, u ograncima Matice hrvatske – svuda gdje ima zainteresiranih za hrvatski jezik. Njezin cjelokupni rad (znanstveni i pedagoški) uvrstio ju je među najdosljednije promicatelje hrvatskoga jezika i kulture u Hrvatskoj te u velikom dijelu slavističkoga svijeta.
Povod današnjega razgovora s Opačić bila je njezina knjiga ‘Završne riječi, ipak’. Ovom knjigom tekstova prethodno objavljenih u Matičinu Vijencu, autorica zaokružuje dvadesetogodišnji staž redovite suradnice i kolumnistice toga dvotjednika za koji je od 1999. napisala više od 400 eseja o riječima, koji su otisnuti i u knjiškom formatu, u četiri zasebna izdanja. Poveznicu među svim tim autoričinim tekstovima, pa tako i ovima objavljenim u ovoj knjizi u kojoj su otisnuta 103 eseja, čini riječ i priče o riječima, njihovoj etimologiji i „o onom dubljem u riječi što se ne vidi na prvi pogled“.
Osim što je na današnjem predavanju otkrila kako njena ljubav prema hrvatskome jeziku i riječi datira još iz ranoga djetinjstva, publici je otkrila i brojne savjete kako sačuvati, ali i unaprijediti hrvatski jezik u globaliziranom svijetu.
„Smatram kako je miješanje hrvatskoga sa stranim jezicima pogubno. Primijetila sam odavno kako u Hrvata postoji strah od hrvatskoga standardnoga jezika. Od dijalekata ne, ali od standardnoga hrvatskoga jezika, koji se treba učiti, postoji. Ipak, vi možete koristiti strane riječi i poštapalice, ali kad ostanete sami sa sobom, onda svoje emocije izražavate hrvatskim jezikom. Ako se pitamo kako hrvatski jezik možemo prenijeti mlađim generacijama, odgovor je – vlastitim primjerom! Idemo nešto napraviti, barem mali korak, ali prepoznatljiv kao doprinos nekom općem dobru“, istaknula je Opačić.
Prije samoga razgovora, publiku su pozdravili predsjednica Ogranka Matice hrvatske u Metkoviću Zorana Vekić te novoizabrani glavni tajnik Matice hrvatske Marijo Dominiković.