U Galeriji Gradskoga kulturnoga središta u Metkoviću jučer je održana završna konferencija projekta Digital Ethics Culture (D.E.C.) koji, kao projektni partner, provodi Grad Metković.
Riječ je o projektu financiranome iz EU programa Interreg Italija – Hrvatska, a koji je iniciran s ciljem podrške talijanskom i hrvatskom poslovnom sektoru u razumijevanju i usklađivanju s novim regulativama EU General Data Protection Regulation (GDPR), kao i izazovima koje donose umjetna inteligencija i sigurnost na internetu. Uz vodećega partnera – neprofitnu organizaciju EURelations Gruppo Europeo di Interesse Economico, u provedbi projekta sudjeluju i Grad Metković i tvrtka Odos Societa Cooperativa Sociale iz Italije. Primarni cilj projekta je udruživanje snaga kako bi se identificirale glavne praznine u znanju i svijesti građana o njihovim digitalnim pravima te razvijanje alata koji će im omogućiti da učinkovito upravljaju tehnologijom.
Projekt je tako podijeljen u dva glavna paketa – jačanje digitalne kulture u etici te umrežavanju ambasadora digitalne etike. Kako bi se postigli ciljevi, u sklopu projekta održane su različite aktivnosti, a rezultati uključuju izradu smjernica za postupanje u skladu s hrvatskim i europskim zakonodavstvom u području GDPR-a, umjetne inteligencije i zaštite na internetu, umrežavanje partnerskih institucija te jačanje kapaciteta u području digitalne tehnologije.
Na završnoj konferenciji u Metkoviću prisutnima se pozdravnim riječima obratio gradonačelnik Dalibor Milan, a moderirala ju je Lara Šiljeg, tehnička voditeljica projekta D.E.C. ispred Grada Metkovića. Potom su predavanja i prezentacije održali stručnjaci iz predmetnoga područja te predstavnici projektnih partnera. Keynote prezentaciju, odnosno glavno izlaganje, održao je profesor Guido Salvaneschi koji je govorio o jačanju umjetne inteligencije i njenom učinku na sigurnost na internetu. Gospodin Nicholas Murdica iz partnerske tvrtke ODOS prezentirao je njihova iskustva u provođenju projekta D.E.C te u svome izlaganju istaknuo primjere dobre prakse u percepciji trećeg sektora u sigurnosti na internetu, zaštiti podataka i umjetnoj inteligenciji. Predstavnici vodećeg projektnog partnera, Daniele Sabato i Dario Brocato govorili su o digitalnim rizicima i pravima u mainstream procesima digitalne kulture u etici te o androidima i cyber napadima. Gospodin Zvonko Čuljat iz tvrtke TERA BOT d.o.o. govorio je o ulozi umjetne inteligencije i cyber sigurnosti za budućnost. Konferencija je završila iznošenjem zaključaka te interaktivnom raspravom s posjetiteljima, mahom mladima, koji su imali priliku usvojiti nova znanja i vještine u korištenju novih tehnologija.
Na konferenciji je bilo upriličeno svečano potpisivanje Memoranduma o razumijevanju s projektnim partnerima i mladim ambasadorima.
Inače, projekt Digital Ethics Culture provodi se u razdoblju od 1. kolovoza 2023. do 30. studenoga 2024. Ukupan proračun iznosi 206.540,00 EUR, od čega je 165.232,00 EUR osigurano iz Europskog fonda za regionalni razvoj (ERDF).
Poveznica na prijenos završne konferencije: https://www.youtube.com/live/J2Gdh8tat3k