Pokrenuta Baza podataka za praćenje nelegalnih odlagališta otpada u dolini Neretve

 

Klimatske promjene i zagađenje plastikom jedan su od najvećih globalnih okolišnih izazova, a rijeke, kao glavne poveznice između kopnenih izvora otpada i morskog okoliša, nose značajan teret ovog problema.

The apprentice-baner
The apprentice-baner

Zagađenje rijeka, posebno plastikom, ne predstavlja samo prijetnju vodenim ekosustavima, već ima dugoročne negativne utjecaje na ekološke, kulturne i gospodarske aspekte života u obalnim područjima. Ovaj problem postaje sve očitiji i u Hrvatskoj te u slivu rijeke Neretve, koji je pod visokim antropogenim pritiskom. Naime, rijeke u Sredozemlju često služe kao glavne rute za transport otpada prema moru, a procjenjuje se da oko 40-50% otpada dolazi upravo s kopnenih izvora. Pored toga, rijeke poput Neretve često zadržavaju velike količine plastike i drugog otpada na svojim obalama, dnu, pa čak i ušćima.

S ciljem smanjenja plastičnog otpada u rijekama Jadranskog i Jonskog mora, pokrenut je projekt TETHYS4ADRION (Jačanje prekogranične suradnje u smanjenju plastičnog otpada u rijekama Jadranskog i Jonskog mora), koji povezuje Hrvatsku, Bosnu i Hercegovinu, Sloveniju, Italiju, Crnu Goru, Albaniju i Grčku. Projekt je financiran kroz fond Interreg IPA ADRION i fokusira se na prekograničnu suradnju u pogledu onečišćenja rijeka plastikom odnosno otpadom koji u konačnici završava Jadranskom i Jonskom moru. Mapiranjem i praćenjem riječnog otpada kao i uklanjanjem nelegalnih odlagališta otpada, žele se umanjiti negativne posljedice zagađenja plastikom, koja završava i u hrani koju jedemo.

U sklopu projekta, kreiran je Katastar za Riječni Otpad, digitalna platforma koja omogućuje mapiranje i prikupljanje podataka o nelegalnim odlagalištima na širem području doline Neretve. Ova baza podataka igra ključnu ulogu u identificiranju izvora otpada te praćenju njegovog nakupljanja na obalama i dnu rijeke Neretve. Glavni cilj je omogućiti zajedničko djelovanje lokalne zajednice, civilnih udruga i znanstvenih institucija kako bi se smanjio negativni utjecaj nelegalnih odlagališta na okoliš.

Ovim putem pozivamo sve građane doline Neretve, kako iz Hrvatske tako i iz Bosne i Hercegovine, da se uključe u ovaj važan projekt i unesu podatke o nelegalnim odlagalištima u Katastar za riječni otpad. Korištenjem platforme, korisnici mogu označiti lokacije na karti, pružajući važne informacije koje će pomoći u daljnjoj eliminaciji otpada. Također, pozivamo i nevladine organizacije, ekološke udruge, ronilačke klubove te sve volontere da se uključe u ekološke akcije čišćenja rijeke i obala, čime aktivno doprinose očuvanju okoliša.

Kako sudjelovati? Za pristup bazi podataka i unos informacija o otpadu, možete koristiti sljedeći link. Za brži pristup, koristi se i QR kod s platforme za unos podataka. Na aplikaciju se potrebno registrirati i unijeti osnovne osobne podatke. Nakon kreiranja korisničkog računa, potrebno je provjeriti e-poruku na unesenoj adresi kako bi se aktivirao korisnički račun. Kada je korisnički račun aktiviran, može se pristupiti prijavi na aplikaciju. Klikom na kartu moguće je unijeti lokaciju nelegalnog odlagališta otpada, pobliže opisati lokaciju gdje se nalazi i o kakvom se otpadu radi, te unijeti i fotografije nelegalnog odlagališta. Kada su ispravno uneseni svi traženi podaci u bazu, klikom na gumb Spremi podatke završava se unos podataka u elektroničkom obliku.

Kontakt podaci za više informacija:

dr.sc. Pero Tutman, Institut za oceanografiju i ribarstvo
e-mail: tutman@izor.hr

dr.sc. Dubravka Bojanić Varezić, Institut za oceanografiju i ribarstvo
e-mail: dbojanic@izor.hr

Sanda Tomić, voditeljica odsjeka za komunalne poslove, prostorno planiranje, gospodarstvo i fondove EU, e-mail: sanda.tomic@metkovic.hr

Lara Šiljeg, viši stručni suradnik za pripremu i vođenje projekata EU, Grad Metković
e-mail: lara.siljeg@metkovic.hr

Ana-Marija Jelčić, viši stručni suradnik za pripremu i vođenje projekata EU, Grad Metković
e-mail: anamarija.jelcic@metkovic.hr

Ovaj projekt ne samo da doprinosi smanjenju otpada u rijekama, već i potiče zajedničke napore za očuvanje okoliša kroz obrazovanje i aktivno sudjelovanje lokalne zajednice. Pozivamo vas da se pridružite inicijativi i pomognete u stvaranju detaljnijeg pregleda stanja rijeke, što će omogućiti učinkovitije čišćenje i dugoročnu zaštitu okoliša te čistu i zdravu dolinu Neretve za sve buduće generacije.

Vezane vijesti

Najnovije vijesti

Kategorije

Skip to content