‘Požarovi i ptice selice’ – u utorak predstavljanje romana Anđelke Korčulanić

U Gradskoj knjižnici Metković u utorak, 11. ožujka s početkom u 19 sati održat će se predstavljanje knjige 'Požarovi i ptice selice' spisateljice Anđelke Korčulanić.

 

U Gradskoj knjižnici Metković u utorak, 11. ožujka s početkom u 19 sati održat će se predstavljanje knjige ‘Požarovi i ptice selice’ spisateljice Anđelke Korčulanić.

U glazbenoj pratnji bit će Ivica Obšivač.

U nastavku možete pročitati osvrt na roman koji su nam poslali iz Gradske knjižnice Metković, a koji je napisala prof. komparativne književnosti i filozofije Vesni Jukić-Oštrek.

Osvrt

Ovo je roman koji govori o ljudima, ratovima i društvenim previranjima tijekom proteklih stotinjak godina; govori o raseljavanju hrvatskog stanovništva, o životu naših ljudi u dijaspori i njihovu povratku u domovinu.

Autorica vješto plete bogatu pripovjednu mrežu u koju se zapliću marljivi čitatelji koji žele saznati više o životima likova iz romana, o njihovim brakovima, ljubavnim vezama, obiteljskim tragedijama…, o vremenu i prostoru koji ih određuju, iz kojih su potekli.

Pri tome, čitatelju ostaje fluidan prostor između redaka kako bi mogao predahnuti ili polemizirati s pripovjedačicom  i njezinim likovima, otvarajući niz aktualnih, otvorenih pitanja, među kojima i ovo – kako  je moguće slomiti alat ljubavi?!

Odgovori se kriju u zanimljivom i intrigantnom romanu Požarovi i ptice selice.

Autorica vrlo detaljno pripovijeda o događajima i ljudima, vješto se koristeći činjenicama iz povijesti, opisima i živopisnim dijalozima. Stječem dojam da je u pripremu i pisanje uložila mnogo vremena i truda želeći se publici predstaviti u najboljem svjetlu, kao seriozna i studiozna prozaistica. Za čitatelje upoznate s pjesničkim opusom Anđelke Korčulanić, pomalo je neočekivana jezična britkost prisutna u njezinu proznom prvijencu.

Brojne motive u romanu pedantno, pronicljivo slaže u mozaik, pri tome nimalo ne zazirući od iznošenja osobnog stava, u kontekstu društveno-političkih događanja i osobnih obiteljskih priča njenih likova.

U romanu prepoznajem angažiranu pjesnikinju koja plijeni sposobnošću zamjećivanja obličja života u svim njegovim mijenama i nijansama. U cijelome tekstu čitatelj osjeća snagu neizrečenoga, dubinu proživljenoga i autoričinu poetsku lucidnost.

Polivalentnost romana ogleda se i u žanrovskoj strukturi koja je kombinacija (auto)biografskog, povijesnog, putopisnog, obiteljskog, ljubavnog romana,…, u kojem autorica (nasuprot ljudskoj prijetvornosti i licemjerju koje opstaje u prostoru i vremenu, svemu unatoč) zagovara pozitivne životne vrijednosti – iskrenu i otvorenu ljubav spram domovine, prirodnih ljepota i čovjeka.

Vesni Jukić-Oštrek, prof. komparativne književnosti i filozofije

Exit mobile version
Skip to content