Iz Gradske knjižnice Metković poslali su nam obavijest o dva zanimljiva događanja koja su na rasporedu u utorak, 20. svibnja.
U 16 sati na rasporedu je kreativna radionica ‘Što sve’ za učenike nižih razreda osnovne škole. Radionica traje 60 minuta, a voditeljica je Nikolina Manojlović Vračar. Radionica se temelji se na istoimenoj autorskoj zbirci pjesama za djecu i mlade, autorice Nikoline Manojlović Vračar. Zbirka je dobila stimulaciju Ministarstva kulture za najbolja književna ostvarenja 2018., pohvalu nagrade Grigor Vitez 2018. i na listi je NSB-a najljepših knjiga tiskanih u RH u 2018.
Radionica se sastoji od dva dijela, književnog i likovnog te stavlja u korelaciju književni i likovni izraz, prema modelu iz zbirke. U književnom dijelu autorica kroz interpretaciju pjesama i interakciju sa djecom potiče na razmišljanje o jeziku, propituje njegove mogućnosti kao sredstva za igru i izražavanje. Radionica istražuje rimu i ritam. Gradi poveznice između napisane i uglazbljene poezije. Uz pomoć gitare, zajedničkog ritma i jedne pjesme iz zbirke, književnost se pretače u glazbu. Autorica sa djecom zasniva petominutni zbor. Baveći se temom glagola u Hrvatskom jeziku, radionica upućuje djecu na korištenje jezika kao osnovnog alata za spoznavanje sebe i svijeta koji nas okružuje. Likovni dio radionice potiče učenike da istražuju likovnost s potpuno nove polazišne točke. Naviknuti crtati imenice (kuća, stol, konj, stablo…), učenici se upuštaju u avanturu crtanja glagola (trčati, pisati, stajati, plakati, razmišljati…) materijalizirajući ih kroz ekspresiju osnovnim likovnim elementima, točkom, crtom, plohom i teksturom. Likovni dio radionice kroz igru „Pogodi glagol“, osvještava likovnost kao univerzalni jezik, jezik koji govori i u tišini.
U 18 sati na rasporedu je art terapijska radionica za mlade i odrasle. Voditeljica je Nikolina Manojlović Vračar mag.art; univ. spec. art. therap. Radionica traje 90 minuta i potrebne su prijave.
Art terapijska radionica za mlade i odrasle će biti usmjerena na samorefleksiju kroz likovni rad, a tema radionice će se oslanjati na arhetipske pojmove “persona” i “sjena” C.G. Junga. Rad na temi persone (maske koju nosimo u društvu) i sjene (potisnuti aspekti ličnosti) omogućuje sudionicima da kroz kreativni proces prepoznaju nesvjesne obrasce ponašanja, unutarnje konflikte i skrivena vjerovanja.
Art terapijsko druženje donosi:
- Siguran prostor za izražavanje
Likovno izražavanje omogućuje kanaliziranje emocija i misli koje je teško verbalizirati. To stvara osjećaj psihološke sigurnosti i prihvaćanja.
- Simboličko razumijevanje unutarnjeg svijeta
Kroz stvaranje vizualnih prikaza persone i sjene, sudionici mogu simbolički pristupiti aspektima svoje psihe, što može potaknuti dublje razumijevanje sebe.
- Osnaživanje kroz kreativnost
Aktivno stvaranje potiče osjećaj kontrole, igre i mogućnosti transformacije — što može biti osobito korisno za osobe koje se osjećaju “zarobljeno” u određenim ulogama.
- Povećanje emocionalne pismenosti
Proces osvještavanja i prikazivanja “sjene” može pomoći sudionicima da lakše prepoznaju i prihvate „negativne“ emocije poput ljutnje, srama ili zavisti bez osuđivanja.
- Grupna podrška i osjećaj zajedništva
Dijeljenje iskustava unutar grupe može smanjiti osjećaj izolacije i povećati empatiju – često otkrivamo da drugi dijele slične unutarnje borbe.
- Poticanje daljnjeg rada
Iako je radionica jednokratna, može poslužiti kao snažan poticaj za daljnja istraživanja osobne refleksije kroz likovnost.