Od 12. travnja došlo je do popuštanja epidemioloških mjera za pojedina područja Županije pa je na širem dubrovačkom području dozvoljen rad terasa ugostiteljskih objekata do 19 sati.
U dolini Neretve, Trpnju i Orebiću te na Korčuli i dalje vrijedi zabrana rada na terasama. Također, osnovne škole na dubrovačkom području idu po mješovitom modelu B, dok za srednje škole ostaje preporuka modela C, osim završnih razreda. U dolini Neretve pak za sve škole preporuka je model C.
Mjere su na snazi do nedjelje, 25. travnja, a načelnik županijskoga Stožera civilne zaštite Joško Cebalo za Dubrovački vjesnik je odgovorio hoće li biti daljnjega popuštanja.
„Krajem tjedna imat ćemo sjednicu Stožera i odlučiti o prijedlogu, temeljem mišljenja Zavoda za javno zdravstvo, kojeg ćemo potom uputiti prema Nacionalnom stožeru. Činjenica je da imamo na određenim dijelovima županije stagnaciju, a na ostatku pad novooboljelih. Ali brojke su, nažalost, visoke“, rekao je Cebalo i dodao kako će se, ako do toga dođe, prvo popuštanje odnositi na škole.
„U određenim dijelovima Županije epidemiološka situacija to još nije omogućila, ali vjerujemo da ćemo moći krenuti u tom smjeru i za te dijelove. A za šire dubrovačko područje ćemo vidjeti hoćemo li, što se tiče srednjih škola, dati preporuke da se učenici vrate u klupe“, rekao je Cebalo za Dubrovački vjesnik.
Ravnatelj županijskoga Zavoda za javno zdravstvo d. Mato Lakić za Dubrovački vjesnik je komentirao trenutnu epidemiološku situaciju u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, ocijenivši kako se ide nabolje, ali je to još uvijek daleko od dobroga.
„Ali je svakako poboljšanje s tim da je i dalje najgora situacija na neretvanskom području, gora nego na korčulanskom i dubrovačkom. Opet razlika je od općine do općine, u Opuzenu je dosta loša situacija. Žarišta koja smo imali, recimo, Metković ide lagano u poboljšanje, Orebić se nešto smanjio. Iako je još sve to daleko visoko, ipak brojke padaju, 14-dnevna incidencija je definitivno u padu. Što se tiče dubrovačkog područja, 14-dnevna incidencija od onog najgoreg na početku ožujka do danas je u stalnom padu. Čak i u neretvanskom području koja je bila puno više nego na dubrovačkome. Krivulja u Neretvi je bila 1600, a u Dubrovniku 1300“, kazao je Lakić.