Nikola Grmoja, kandidat Mosta za gradonačelnika Metkovića na predstojećim lokalnim izborima, jutros je u Gradskome parku održao konferenciju za medije povodom Svjetskoga dana voda.
„Danas smo u Metkoviću imali priliku vidjeti kako su Hrvatske vode, resorna ministrica i ostali došli obilježiti Svjetski dan voda, ali na temu topljenja ledenjaka. Hrvatska gotovo nema nikakav utjecaj na europskoj i svjetskoj razini na emisiju stakleničkih plinova te mislim kako bi bilo bolje da su se ovdje dotakli goruće teme izgradnje projekta Gornji horizonti. Projekta koji će dovesti do dodatnoga zaslanjenja naše doline, što će utjecati na naše poljoprivrednike, ali i krajobraz. Žalosno je da se u 10 godina mandata HDZ-a o tom problemu dovoljno ne govori te da nisu poduzete sve potrebne mjere kako bi se zaustavio. Neću biti klasični političar i s ovoga mjesta prozivati resornu ministricu, nego ću i sam kao oporbeni političar preuzeti odgovornost. Mislim da svi moramo biti glasniji, da se svi moramo udružiti te zajedno djelovati. Imamo i konkretne mehanizme. Možemo poduzeti tužbu protiv ESPOO konvencije te zaustaviti izgradnju HE Dabar. Najavljuje se izgradnja brane koja može pomoći, ali imamo sada problem i s njom. U srpnju se trebalo početi graditi, a vidimo da su pristigle ponude puno veće od planiranoga troška projekta. Dakle, i tu imamo probleme. A želim podsjetiti građane Metkovića na jednu stvar. Sjetite se koliko dugo se najavljivala izgradnja nasipa. Stalno su bili nekakvi problemi oko natječaja. Čim smo preuzeli odgovornost za Metković, u roku mjesec dana je raspisan natječaj, izabran izvođač te u roku 3 godina je izgrađen nasip za obranu od poplava. Kada postanem gradonačelnik Metkovića, zajedno sa Županijom i novim županom Božo Petrovom, s državnom vlasti ću rješavati problem Gornjih horizonata jer imamo mehanizme te možemo i trebamo biti glasniji“, istaknuo je Nikola Grmoja na konferenciji.

